ارجمندان وگرامیان، هم­کاران محترم؛

 

تاکنون یازده دوره از جشن سینمای مستند ایران را پشت سر گذاشت ه­ایم و امسال در آخرین سال این سده­ ی خورشیدی، در تدارک و فراهم ­آوری زمینه­ ها­ی برگزاری دوازدهمین دوره­ ی این جشن بودیم. وعده­ ی ما برای برگزاری دوازدهمین جشن، تابستان یکهزار و سیصد و نود و نه بود. شبی که به مودّت، گردهمایی باشکوه خود را برگزار کنیم و بهترین ­ها و برگزید­گان سینمای مستند را بشناسیم. امّا هم­ چنان که می ­بینید و می­ دانید، فراگیری ویروس کرونا، به ناگزیری جهان و همه­ ی ما را وادار به توقّف کرد.

اعضاء هیئت رئیسه­ ی جشن سینمای مستند، به اتّفاق دو هیئت مدیره­ ی انجمن صنفی کارگردانان و تهیّه­ کنند­گان و نیز رئیس جشن، در رایزنی­ و هم ­اندیشی با یکدیگر بر این متّفق شدند که تدارک و برگزاری دور دوازدهم، در منافات صریح با وضعیّت موجود قرار دارد. از دایر شدن دبیرخانه، تا شب برگزاری اختتامیّه. بنابراین هرگونه تلاش برای برپا داشتن مراسمی هم­ چون دوره­ های پیشین، امکان­ پذیر نخواهد بود. و حتّی به فرض تغییر شرایط فعلی و رفع زودهنگام فراگیری این بیماری، شرایط اجتماعی و نیز روحی ما و جامعه­­ ی ما نمی­ تواند پذیرای برگزاری هیچ جشنی باشد.

ما مستندسازان، همواره هم­نفسان جامعه ­ی خود بوده ­ایم و هستیم. هم­دلان مردمانیم. جشن ما به روزی و روزگاری برگزار خواهد شد که هنگامه­ ی جشن و شادمانی برای همه­ باشد. به دوره­ ای که امنیّت و آرامش، نصیب تمامی مردمان شود و موج درد­ها و رنج­ های این­ چنینی فروبنشیند.

امّا امید و آرزویمان این است که سال ۱۳۹۹، سالی که با تعب و رنج آغاز شد، پایانی خوش بیابد و بتوانیم در آستانه­ی سده­ی نو خورشیدی، فراخوان دوازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران را به آگاهی شما برسانیم.

حتماً تا آن زمان می­ کوشیم که به واسطه­ ی پایگاه اینترنتی جشن، و نیز در صفحه­ های  فضای مجازی با شما در ارتباط بمانیم.

به امید دیدار در دوازدهمین دوره­ی «­جشن مستقل سینمای مستند ایران» به سال یکهزار و چهارصد.

 

هیئت رئیسه جشن مستقل سینمای مستند ایران

 و

رئیس دوارزدهمین دوره جشن